Ποδόσφαιρο-EURO 2024: Ιταλία-Βόρεια Μακεδονία 5-2

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για τα προκριματικά του EURO 2024, η Ιταλία συνέτριψε, το βράυ της Παρασκευής, τη Βόρεια  Μακεδονία με 5-2 στο «Olimpico» της Ρώμης, Η Ιταλία, με τη νίκη της αυτή έπιασε την Ουκρανία στους 13 βαθμούς και πάει πλέον για έναν «τελικό» την προσεχή Δευτέρα (20/11) στο ουδέτερο Λεβερκούζεν απέναντι στους Ουκρανούς, ψάχνοντας μίνιμουμ την ισοπαλία για να πάρει εκείνη το δεύτερο «εισιτήριο» πίσω απ’ την Αγγλία στον 3ο προκριματικό όμιλο.

Στον ίδιο όμιλο, οι Άγγλοι έκαναν έναν… περίπατο στο «Wembley» απέναντι στη Μάλτα, φτάνοντας άνετα στο 2-0.

Τη Δευτέρα (20/11) η Βόρεια Μακεδονία φιλοξενεί, στα Σκόπια, την Αγγλία.

Στα τελικά η Αλβανία με τον βαθμό που πήρε στο Κισινάου

Παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε στο 88ο λεπτό από τη Μολδαβία, η Αλβανία πήρε τον ένα βαθμό που χρειαζόταν και με το τελικό 1-1 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2024, εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία της στην τελική φάση που θα διεξαχθεί το προσεχές καλοκαίρι στα γήπεδα της Γερμανίας.

Μία τεράστια επιτυχία για την Αλβανία, που θα δώσει το «παρών» για δεύτερη φορά σε τελικά EURO μετά το 2016 και μάλιστα, έχοντας σοβαρές πιθανότητες να κόψει πρώτη το νήμα σε έναν όμιλο που είχε «μέσα» την Πολωνία και την Τσεχία.

Οι Αλβανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα απ’ την αρχή και πήραν το προβάδισμα στο 25′ χάρις στο εύστοχο πέναλτι του Τσικαλέσι στο 25ο λεπτό. Δεν βρήκαν, ωστόσο, δεύτερο γκολ για να «καθαρίσουν» τη νίκη τους και στο τέλος οι Μολδαβοί ισοφάρισαν στο 88′ με τον Μπαμπόγκλο, χωρίς όμως να κάνουν «ζημιά» στην Αλβανία.