Champions League: Στα ημιτελικά Παρί και Τσέλσι

Η Παρί Σεν Ζερμέν και η Τσέλσι πήραν την πρόκριση για τους «4» του Champions League, εις βάρος της Μπάγερν Μονάχου και Πόρτο αντίστοιχα.

Πλέον, οι Γάλλοι περιμένουν το νικητή του Ντόρτμουντ-Σίτι για να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση, ενώ η Τσέλσι θα παίξει με την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι, Λίβερπουλ-Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε την πρόκριση για τους «4» παρά την ήττα της με 1-0 από τη Μπάγερν Μονάχου στο «Παρκ ντε Πρενς». Πλέον, η γερμανική ομάδα  δεν θα καταφέρει να υπερασπιστεί τον τίτλο που είχε κατακτήσει τον περασμένο Αύγουστο στη Λισαβόνα.

Η Παρί πήρε «εκδίκηση» για την ήττα της στον τελικό της περασμένης διοργάνωσης από τους «Βαυαρούς», καθώς το 3-2 στο Μόναχο την περασμένη εβδομάδα αποδείχθηκε αρκετό για να την στείλει στην τετράδα. Κι αν σκεφτεί κανείς ότι μέχρι τώρα έχει «πετάξει έξω» από τη διοργάνωση και την Μπαρτσελόνα, τότε δικαιωματικά μπορεί να θεωρηθεί ως ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν πάρα πολύ άτυχοι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχαν τρία δοκάρια μέσα σε έξι λεπτά (34΄-39΄), όλα με τον Νεϊμάρ. Ευτυχώς για την ομάδα του, δεν το πλήρωσε και παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησε η Μπάγερν το δεύτερο γκολ της πρόκρισης δεν ήρθε… Το γκολ για τους «Βαυαρούς» σημείωσε ο Τσούπο-Μότινγκ στο 40΄.

Η Τσέλσι «πάτησε» στο 2-0 του πρώτου αγώνα επί της Πόρτο, δεν «φόρτσαρε» στη ρεβάνς του «Σάντσεθ Πιθχουάν» (σ.σ. στο ίδιο γήπεδο είχε διεξαχθεί και η προηγούμενη αναμέτρηση) και παρά το γκολ που δέχτηκε στο 94ο λεπτό πήρε το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς. Οι «δράκοι» προσπάθησαν, πέτυχαν το γκολ της νίκης (1-0) στις καθυστερήσεις με καταπληκτικό «ψαλιδάκι» του Ταρέμι, γκολ που όμως, δεν αρκούσε για να στείλει το ματς στην παράταση.

Οι Μπλε γνώρισαν την πρώτη ήττα στο Champions League μετά από 9 ματς (7-2-0), ενώ η Πόρτο «έσπασε» την κακή παράδοση που είχε απέναντι στις αγγλικές ομάδες ως φιλοξενούμενη (δεν είχε καταφέρει ποτέ να νικήσει 0-4-17).

Στους αγώνες ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του Champions League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) – Mπάγερν Μονάχου (Γερμανία)          0-1    (3-2)

Τσέλσι (Αγγλία) – Πόρτο (Πορτογαλία)                           0-1    (2-0)

Λίβερπουλ (Αγγλία) – Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)                  14/04   (1-3)

Ντόρτμουντ (Γερμανία) – Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)                        14/04   (1-2)